Otvorena izložba „Velike nade majke Rade“
Povodom obeležavanja 160 godina od rođenja vojvode Petra Bojovića, Zavičajni muzej je pripremio izložbu „Velike nade majke Rade“, autora Indire Gendžić, kustosa, u nameri da istakne značaj vojvodine majke Rade Bojović, kao pokretačku snagu porodične dinamike i uspeha. Izabrane fotogtafije na postavci, dnevnik „Uspomene na našu Nanu“, Milene Bojović, kao i citati iz pomenutog rukopisa, čine tematsku celinu koja omogućava praćenje životnog puta Rade Bojović i istorijske prilike u kojima je donosila važne odluke za svoju porodicu.
Rada Bojović je bila konzervativna žena, veoma pobožna i dosledna srpskoj tradiciji, ali i vredna, ponosna, nepokorna i odlučna. Odrastajući pod nepodnošljivim verskim pritiskom, još kao dete je spoznala značaj otpora prema tuđinskoj vlasti. Težak život bremenit nepravdama, u njoj je veoma rano razvio otpor prema sluganstvu, a poštovanje istorije i tradicije naroda kome pripada, doprinelo je razvijanju nacionalne svesti. Nesrećan položaj, međutim, zamenila je odlučnom borbom za promenama. Imperativ njenog života i njene najveće želje bile su da joj se deca školuju i da se Srbija oslobodi turske vlasti! Sa harizmom lidera, visokim stepenom samopouzdanja, puno rada i odricanja, brižna majka je u svet ispraćala jednog po jednog sina, sa amanetom da im borba za slobodu svoje zemlje i obrazovanje budu zvezda vodilja. Vaspitani na gorućim problemima porodice i države, potomci Bojovića dobili su snažan motiv izbavljenja i odnosili su se sa jednako poštovanja kako prema onoj koja ih je rodila, tako i prema majci Srbiji. Njene velike nade počele su da se ostvaruju.
Od šestoro dece, njih pet je steklo visoko obrazovanje. Ilija je završio Bogosloviju, Jevrem, takođe, Bogosloviju u Beogradu i Duhovnu akademiju u Moskvi, Luka i Petar su bili oficiri, a Milena profesor. Jedino je Jovan ostao zemljoradnik i velika pomoć ocu Peruti. Sa sazrevanjem njene dece, osamostaljivala se i jačala Srbija i od mališana koji skromno žive i igraju se po planinskim pašnjacima Miševića, postali su samostalni i uvaženi ljudi, kojima se odaje dužno poštovanje. A ona je od umorne seoske domaćice postala uspešna majka, koja nosi gradsku nošnju i koja je naučila da čita.
PP Media